Służba kryminalna iQLANDIA otrzymała dziś od policji ważne zadanie rozwiązania sprawy morderstwa szanowanej naukowiec doktor Pośpieszalskiej. Wczoraj w godzinach porannych jej ciało znalazła osiemdziesięcioletnia sąsiadka Marchwiowa, która chciała oddać Pośpieszalskiej specjalne nożyce do róż. Ciało było w dużej części zalane betonem we własnym ogrodzie Pośpieszalskiej, tuż przy odnawianej fontannie. Wyraźnie było widać, że morderca się śpieszył. Koroner ustalił czas śmierci na godzinę 19.00 poprzedniego dnia, a więc tuż po zakończeniu akcji dobroczynnej Kiełkowanie Nauki, która odbywała się w ogrodzie przy jej domu i polegała na sadzeniu kwiatów.
Kim była doktor Pośpieszalska?
Trzydziestopięcioletnia doktor Pośpieszalska była bardzo zapracowana – wiele podróżowała, działała nie tylko w instytucie naukowym w Republice Czeskiej, ale także w Wielkiej Brytanii, w Instytucie Cranfield zajmującym się badaniem wody, gdzie przy okazji samodzielnie pracowała nad trzymanym w tajemnicy projektem. W wolnych chwilach starała się relaksować i uprawiać sport.
Twoim zadaniem będzie wykluczenie 5 z 6 podejrzanych, którzy morderstwa nie popełnili. W tym celu skorzystaj z dyscyplin sądowych na przygotowanych stanowiskach.
Jak się do tego zabrać?
-
Weź „Kartę dochodzeniowca“, która zawiera imienną listę podejrzanych.
-
Odwiedź wszystkie pięć stanowisk i wykonaj zadania zgodnie z instrukcjami.
-
Przy nazwisku wykluczanego podejrzanego wpisz numer stanowiska
-
Gdy odwiedzisz wszystkie stanowiska, otrzymasz kod numeryczny.
-
Pokaż kod numeryczny któremuś z pracowników iQLANDII, a on zdradzi Ci, gdzie znajdziesz rozwiązanie.
-
Jeżeli chcesz wziąć udział w konkursie o dwa bilety do iQLANDII, wpisz swoje imię, nazwisko i adres email i wrzuć prawidłowo wypełnioną kartę dochodzeniowca do skrzynki konkursowej.
Nauki sądowe
-
Nauki sądowe (forensic science) to naukowe metody gromadzenia i badania informacji nt. przeszłości. W ten sposób pozyskane informacje wykorzystywane są w postępowaniach sądowych.
-
Angielskie słowo forensic pochodzi z łaciny i oznacza „należące na forum“, czyli Forum Romanum, duży rynek w Rzymie, gdzie w dawnych czasach przeprowadzano procesy sądowe.
-
Przykładowo lekarz o imieniu Antistius prezentował tu swoje ustalenia z oględzin zwłok Juliusza Cezara, na podstawie których schwytano później winnych.
Karolina Słodka
Karolina Słodka – ładna, szczupła blondynka z mocno umalowanymi oczami, ubrana w różowy fartuch – prowadziła małą kawiarnię i cukiernię obok szkoły tenisowej Murraya. Piekła pyszne torty i ciasta, a dzieciom potrafiła przygotować najlepsze kręcone lody. Karolina była pasierbicą doktor Pośpieszalskiej.Wobec ludzi zachowywała się zawsze bardzo miło, jednak w głębi duszy była zgorzkniała. Szczególnie nienawidziła swojej (byłej już) macochy – doktor Pośpieszalskiej. Zarzucała macosze, że rozbiła jej rodzinę i zabrała jej, wówczas dziesięcioletniej dziewczynce, ojca – Piotra Palacza, którego tuż przed swoją śmiercią i tak zostawiła.
Szczepan Mały
Szczepan Mały pracował w tym samym instytucie naukowym, co pani doktor Pośpieszalska. Z racji swego nazwiska, znaczącego wzrostu i specyficznej kultury spożywania posiłków (po nim mógł się najeść jeszcze bernardyn) wśród swoich kolegów zyskał przydomek Kruszyna.Mały potajemnie kochał się w doktor Pośpieszalskiej. Codziennie przynosił jej kwiaty od ogrodniczki Ciernistej i aby jak najbardziej zbliżyć się do swojej wybranki, został jej asystentem naukowym. Jako że sam z siebie nie był w pracy zbyt aktywny, stanowisko asystenta bardzo mu odpowiadało. Rozzłościł się jed-nak, gdy się dowiedział, że ukochana nie odwzajemnia jego uczuć i w tajemnicy przed nim pracuje nad nowym pro-jektem. Rozwścieczony złożył wypowiedzenie z pracy i bez żadnych wyjaśnień opuścił instytut naukowy.
Mirosława Ciernista
Pani doktor Pośpieszalska już od dzieciństwa kochała kwiaty i kwitnące krzewy, a wśród nich szczególnie rododendrony. Dlatego też kazała zaprojektować i zbudować wokół swojego domu ogromny ogród z angielskim trawnikiem. Uwielbiała pracować w ogrodzie, jednak ze względu na swoje obowiązki nie miała czasu, by robić to codziennie. Postanowiła więc, że pieczę nad wszystkimi roślinami odda w ręce eksperta – Mirosławy Ciernistej. Rudowłosa ogrodniczka, z wyglądu przypominająca „dzieci kwiaty” z lat sześćdziesiątych, z zadowoleniem przyjęła pracę u znanego naukowca. Do pani doktor Pośpieszalskiej przychodziła trzy razy w tygodniu, a gdy było bardzo gorąco – nawet pięć razy. Jako że wspólną pasją obu pań było ogrodnictwo, stały się nierozłącznymi przyjaciółkami. Mirosława Ciernista dowiedziała się o tragicznej śmierci doktor Pośpieszalskiej podczas swojego pobytu w Holandii, gdzie pojechała, aby wybrać specjalne odmiany tulipanów do ogrodu pani dok-tor.
Piotr Palacz
Podczas pracy w instytucie naukowym doktor Pośpieszalska poznała Piotra Palacza, odnoszącego sukcesy biznesmena, dyrektora elektrowni i mecenasa instytutu. Obydwoje łączyła miłość do podróży
i nauki, a przy tym doktor Pośpieszalska bardzo imponowała Palaczowi swoją inteligencją i zapałem. Zanim się pobrali, spotykali się ze sobą dwa lata. Jedyną osobą, która nie sprzyjała ich związkowi, była córka Palacza – wówczas dzie-sięcioletnia Karolina Słodka. Aż do śmierci macochy obwiniała ją, że odebrała jej ojca.Palacz i Pośpieszalska zarabiali mnóstwo pieniędzy. Oprócz tego, że sw je pieniądze wspólnie inwestowali w nieru-chomości, obydwoje gustowali także w doskonałej jakości ubraniach – ona preferowała proste garsonki i dyskretną biżuterię, on wolał niekrępujące koszule, dżinsy i marynarki. Chociaż wszystkim wokół się wydawało, że ich małżeństwo jest udane, prawda była zupełnie inna. Ze względu na obowiązki zawodowe mieli dla siebie coraz mniej czasu, często się kłócili, a przez ostatni rok Pośpieszalska podejrzewała małżonka, że zdradza ją z asystentką. Z tego powodu złożyła pozew o rozwód, który był bardzo burzliwy. Zaczęła się toczyć naprawdę ostra walka o majątek.
Klara Grymaśna
Doktor Klara Grymaśna już siódmy rok wynajmowała gabinet w domu pani doktor Pośpieszalskiej. Prowadziła tam znaną praktykę stomatologiczną „Super Uśmiech“, skierowaną głównie do VIP klienteli.Chociaż lekarka starała się wyglądać jak najlepiej, to natura, niestety, urody jej poskąpiła. Nieprzyjemny wyraz twarzy, wystające brązowe brodawki na nosie czy grube owłosione nogi w czerwonych czółenkach były w stanie skutecznie odstraszyć niejednego mężczyznę. Swoje życie poświęciła zatem hodowli kotów. Swojego kota Pyzołka kochała tak bardzo, że zaczęła go zabierać ze sobą do gabinetu, co jednak nie podobało się doktor Pośpieszalskiej, która była uczulona na sierść kota.Doktor Pośpieszalska tydzień przed swoją śmiercią wezwała panią stomatolog na dywanik i zagroziła, że jeśli nie przestanie przyprowadzać kota do pracy, będzie zmuszona wypowiedzieć jej umowę najmu.Dla Klary był to prawdziwy szok, nie chciała bowiem utracić tak atrakcyjnie usytuowanego gabinetu.
Joe „Łokieć“ Murray
Anglik Joe Murray, były czołowy tenisista i wielokrotny zwycięzca Wimbledonu, do Czech przeprowadził się w latach dziewięćdziesiątych. Dzięki wysokim wygranym w tenisowych turniejach wielkoszlemowych mógł żyć w naszym kraju na bardzo wysokim poziomie. Ale z powodu ekstrawaganckiego stylu życia i nieudanych inwestycji w nieruchomości na przełomie tysiąclecia Murray praktycznie stracił cały swój majątek.Joe był zmuszony wszystko sprzedać. Ostatnie pieniądze, jakie mu zostały, zainwestował w szkołę tenisa w Libercu. Jednak nie zarabiał na niej tyle, ile sobie początkowo wyobrażał. Aby jakoś związać koniec z końcem, spędzał długie godziny na korcie, pracując jako trener. Wskutek intensywnych ćwiczeń na łokciu wyrosła mu narośl, dlatego był nazywany Joe „Łokieć“ Murray.Choć jak na swój wiek Joe był przystojnym mężczyzną w doskonałej kondycji fizycznej, to jego otoczenie często naśmiewało się z jego wyraźnego angielskiego akcentu i wysoko podciągniętych skarpetek, do których miał zawsze dopasowane opaski na czoło i na nadgarstek.Joe „Łokieć“ Murray był przez ostatnich pięć lat osobistym trenerem doktor Pośpieszalskiej.
Rozwiązanie
Gratulujemy, jeżeli także Tobie pozostało na karcie jako ostatnie nazwisko ogrodniczki Mirosławy Ciernistej. Jesteś prawdziwym dochodzeniowcem i pomogłeś nam rozwiązać sprawę! Właśnie ona jest główną podejrzaną!
Rozwiązanie
Doktor Pośpieszalska, mająca już 35 lat, nie chciała dłużej czekać na swoje wielkie odkrycie naukowe, postanowiła więc swój wysiłek i oszczędności poświęcić trzymanemu w tajemnicy projektowi wielkopojemnościowego urządzenia do czyszczenia wody. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności wynalazła jednak perpetuum mobile. Zrozumiała, co mogłoby to oznaczać dla świata. Bała się jednak, że wynalazek zostanie wykorzystany w złych celach, od razu go więc zniszczyła, a plany jego budowy nosiła wciąż przy sobie. Ze wszystkiego zwierzyła się tylko swojej przyjaciółce – ogrodniczce Ciernistej. Ona jednak, zamiast ją zachęcać do działania, zaczęła jej cały projekt odradzać. Z jednej strony widziała w jej wynalazku możliwość lepszej ochrony przyrody, z drugiej jednak bała się jej niszczenia wskutek budowy nowych sieci dystrybucji, rozmachu przemysłu, obawiała sią upadku ludzkości i wojen z powodu zawiści sąsiednich państw. Dlatego pomimo swojego łagodnego charakteru i przyjaźni z Pośpieszalską posunęła się do strasznego czynu i zamordowała przyjaciółkę.
A dlaczego Palacz nacisnął przycisk alarmu?
Palacz nacisnął alarm, ponieważ morderstwo doktor Pośpieszalskiej widział na własne oczy. Bał się jednak powiedzieć o tym śledczym, aby nie zostać podejrzanym z powodu sporów majątkowych między nim a Pośpieszalską.
A dlaczego Mały uciekał z miejsca zbrodni?
Szczepan Mały pragnął być przez cały czas w pobliżu Pośpieszalskiej, wkradł się więc na akcję dobroczynną, aby tam się z nią pogodzić. Gdy zobaczyła go ochrona, zaczęli go gonić, a on uciekł.