Cookies

Can we use cookies,
so that we know how is our website doing?

Intro

Ekspozycje

Wystawy w iQLANDII i iQPARKU pokazują gigantyczne pomoce dydaktyczne, które pomagają uczniom w odkrywaniu wiedzy lub utrwalaniu wiadomości zdobytych w szkole.

 

Więcej o wystawach: 

iQLANDIA - GEOlab

Komu się tu spodoba

Ciekawi Cię, jak wygląda wnętrze naszej planety i skąd czasami wydostają się dziwne dźwięki? A co kryje się pod powierzchnią Czech? Jeżeli strach dla Ciebie nie ma wielkich oczu, udaj się z nami do podziemi.

Co tu znajdziesz

Interaktywna ekspozycja poświęcona geologii Czech mieści się na samym dnie iQLANDII, w jej podziemiach. Wyobraź sobie, że o tych tajemniczych pomieszczeniach nikt do czasu rozpoczęcia budowy centrum nie miał pojęcia!

Dla nauczycieli

Jeżeli na lekcjach biologii i geografii omawiany jest właśnie temat przyrody nieożywionej, powstanie Ziemi i jej budowa, polecamy odwiedzenie naszej ekspozycji GeoLab. Dla uczniów przygotowano tu eksponaty poświęcone rozwojowi budowy skorupy ziemskiej i innym procesom geologicznym. Nieodłącznym elementem ekspozycji jest maszyna czasu pokazująca historię Ziemi. Ponadto są tu eksponaty przedstawiające, jak powstały bogactwa mineralne ziemi i jakie mają cechy. Na sejsmografie można zmierzyć siłę i przebieg fal sejsmicznych, które powstają podczas trzęsienia ziemi.

Karta robocze - GEOlab

iQLANDIA - Zapomniane wynalazki

Przypomnij sobie i poznaj wynalazki ery naszych dziadków.
Jak dawniej robiono zdjęcia?
Czego nie brakowało w żadnym gospodarstwie domowym?
Jak wyposażone były ówczesne biura?
Pamiętasz jeszcze opakowania typowych artykułów spożywczych?
Wystawa znajduje się w podziemiach, kieruj się znakami na podłodze.

iQLANDIA - Wodny świat

Komu się tu spodoba

Przyjemność z tej ekspozycji czerpią zarówno dzieci, jak i dorośli. Można tu się bawić i eksperymentować z wodą.

Co tu znajdziesz

Z wodą można robić różne rzeczy, zwłaszcza gdy do dyspozycji jest porządne koryto wodne, młynki, rurki, maszyny i dysze! U nas zrozumiesz, jak działa śluza i turbina wodna oraz poznasz niebezpieczeństwa czyhające na wodniaków pod jazem. Unikatowa ściana wodna oraz interaktywna fontanna z gejzerem tryskającym na wysokość trzeciego piętra należy do naszych najpopularniejszych eksponatów. Od kwietnia do września można wypoczywać także w plenerowej części tej ekspozycji, a przy okazji ją spenetrować.

Dla nauczycieli

W wodnym świecie można testować eksponaty, na których uczniowie sprawdzą zachowanie się cieczy w stanie spoczynku i w ruchu (hydrostatyka i hydromechanika). W korycie wodnym przygotowano model śluzy komorowej, dzięki której dzieci zobaczą zasadę działania naczyń połączonych w praktyce. 

Uczniowie dowiedzą się, która turbina w największym stopniu wykorzystuje energię wody. W środku wodnego świata znajduje się duża kamienna kula ziemska. Tu dzieci odkryją, dlaczego Ziemia się kręci. Kolejnymi eksponatami o dużych walorach dydaktycznych są przykładowo prezentacje zależności wielkości siły wyporu od gęstości cieczy. W plenerowej części wodnego świata dzieci mogą wypróbować jedną z najstarszych pomp ślimakowych – śrubę Archimedesa.

iQLANDIA - Żywioły

Komu się tu spodoba

Fascynuje Cię to, co potrafi zdziałać siła ognia, wiatru lub wody? A może należysz do tych, którzy podczas letniej burzy wolą nie wychodzić z domu? U nas nie musisz się bać – wszystkie żywioły i klęski żywiołowe można tu wyłączyć zwykłym przyciskiem. Ale jak na razie wszyscy wytrzymali do końca.

Co tu znajdziesz

Jak działają młyny wodne, różne typy turbin, a nawet cała duża elektrownia szczytowo-pompowa? A jak mocne wstrząsy wytrzymasz na naszym symulatorze trzęsienia ziemi? Jeśli komuś i tego będzie za mało, może poczuć we włosach wichurę, a potem się ogrzać podczas ognistego tornada.

Dla nauczycieli

Ekspozycja „Żywioły” poświęcona jest człowiekowi i przyrodzie, a ściślej jej różnorodności i zjawiskom przyrodniczym. Można przetestować symulatory katastrof przyrodniczych, takich jak wichura czy trzęsienie ziemi. Nie zapomnieliśmy też o ognistym tornadzie, które regularnie jest prezentowane. Największym eksponatem na ekspozycji jest transformator Tesli. Gdy na lekcjach fizyki omawiana będzie transformacja napięcia, wysokie napięcie, zapraszamy do zwiedzenia naszej ekspozycji. Dzięki niej wielu uczniów może zafascynować prąd elektryczny. Można tu bowiem zobaczyć nie tylko transformator powietrzny wysokich częstotliwości, generujący bardzo wysokie napięcie, ale także dowiedzieć się o życiu znanego wynalazcy Nikoli Tesli. Temat produkcji prądu elektrycznego wzbogacają modele i schematy pozyskiwania energii elektrycznej w sposób alternatywny – przy wykorzystaniu wody, Słońca lub wiatru. Na ekspozycji jest również kącik z gigantycznymi bańkami, przeznaczony nie tylko dla małych dzieci, gdzie można podziwiać wpływ detergentu na napięcie powierzchniowe cieczy.

Karta robocze - Żywioły

iQLANDIA-expozice-zivly   iQLANDIA-expozice-zivly   iQLANDIA-expozice-zivly-ohnive-tornado

iQLANDIA - GEO

Komu się tu spodoba

Skąd właściwie wziął się kosmos, gwiazdy, planety...? Pytania te pojawiają się od zarania ludzkości. Ale tylko kilku wybrańców miało to szczęście i mogło wyruszyć na wyprawy badawcze w kosmos. Ciebie też to kusi? U nas każdy może stać się kosmonautą! Wystarczy mieć dość odwagi!

Co tu znajdziesz

Ekspozycja GEO to po prostu jedna wielka przygoda. Na pewno warto zacząć od podskoku na Księżycu! Na ekranie można zobaczyć, o ile mniejsza jest grawitacja na naszym jedynym satelicie. A jako niesamowite przeżycie polecamy żyroskop – symulator kosmicznego treningu. Ile sekund w nim wytrzymasz?

 

Dla nauczycieli

Wielu uczniów potrafi wyliczyć przeciążenie. Ale jak to naprawdę jest, gdy zaznaje się przeciążenia rzędu 3G? Uczniowie mogą tego spróbować na ekspozycji GEO w kosmicznej karuzeli, w takiej, w jakiej kosmonauci odbywają swoje treningi. Elementem zajęć z matematyki jest także geometria przestrzenna. Gdy uczniowie będą przechodzić przez butelkę Kleina, przekonają się, że geometria ma także swój urok.

Na ekspozycji przygotowano wiele interaktywnych eksponatów, przeważnie z dziedziny fizyki i geografii. Eksponaty przedstawiają takie zjawiska, jak siła Coriolisa, zachowanie się różnych warstw gleby podczas fałdowania lub tworzenia się uskoków, ruch ciała w polu grawitacyjnym. Uczniowie mogą sprawdzić, jak wysoko podskoczyliby na Księżycu przy przyspieszeniu grawitacyjnym 1/6 G. Nie zapomnieliśmy też o meteorologii – uczniowie mogą się dowiedzieć, jaką rolę odgrywa atmosfera w efekcie cieplarnianym. A jeżeli nie będą się bać głębszego poznawania, mogą przez labirynt luster zejść bliżej środka Ziemi (na ekspozycję Geolab).

Karta robocze - GEO

 

   iQLANDIA-expozice-GEO   iQLANDIA-expozice-GEO   iQLANDIA-expozice-GEO-interaktivni-piskoviste

iQLANDIA - TULaborka

Komu się tu spodoba

Uniwersytet Techniczny w Libercu (w skrócie TUL) to uniwersytet o dużym potencjale i być może nasza ekspozycja zachęci Cię do podjęcia studiów na jednym z kierunków, które oferuje.


Co tu znajdziesz

Na TUL prowadzone są ciekawe badania i doświadczenia, których także Ty możesz spróbować – na wystawie mamy maszynę do produkcji nanowłókien, model mikroskopu elektronowego, tor, po którym możesz ścigać się z Lego Mindstorms, oraz na przykład mapę, która pokazuje nasz region w wielu warstwach. 

Dla nauczycieli

Ekspozycja została stworzona we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Libercu i ma duży potencjał, aby zachęcić uczniów do studiowania wielu dyscyplin naukowych. Studia na uczelni łączą w jedną całość różne dziedziny, które w szkole podstawowej czy gimnazjum nauczane są oddzielnie. Dzięki ekspozycji uczniowie mają bowiem możliwość zobaczyć, jak budowa skrzydeł motyla lub pancerza kraba inspiruje naukowców do odkrywania nowych materiałów, w których wykorzystuje się prawidłowości, jakie wymyśliła matka natura. Nie byłoby to jednak możliwe bez wynalazków technologicznych, takich jak elektronowy mikroskop skaningowy, drukarka 3D, ramię robotyczne czy sterowane przez komputer jednostki napędowe. Na ekspozycji Uniwersytetu Technicznego uczniowie mogą odkrywać, jak te przedmioty wyglądają i jak działają. Ale to nie wszystko. Uniwersytet Techniczny w Libercu zasłynął w przeszłości z nanowłókien. Na ekspozycji TULaborka można  się dowiedzieć, jak powstają te niewidoczne gołym okiem włókna, jakie mają właściwości, jak wygląda ich produkcja w skali przemysłowej. Można ich także dotknąć.

iQLANDIA-expozice-TULaborka

iQLANDIA - Człowiek

Komu się tu spodoba

Z kim jesteśmy przez całe życie w najbliższym kontakcie? Oczywiście, że z własnym ciałem! Ale czy rzeczywiście je znamy (a właściwie czy znamy siebie)? Chcesz się przekonać? Czy wiesz na przykład, który organ ludzkiego ciała jest największy? Albo czy potrafisz siłą umysłu wprowadzić w ruch kulkę? Jedna z największych ekspozycji iQLANDII pn. „Człowiek” przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o sobie.

Co tu znajdziesz

Na powierzchni ponad 600 m2 przygotowano około 80 pomysłowych interaktywnych eksponatów. Na zwiedzanie i doświadczenia z własnym ciałem warto więc zarezerwować przynajmniej dwie godziny. Ale jeżeli nie uda Ci wszystkiego w tym czasie sprawdzić, nie martw się. Przecież ludzkie ciało jest najdoskonalszym organizmem planety i zbadanie go do ostatniej fałdki po prostu nie jest takie łatwe. A gdy stwierdzisz, że jak na jeden raz to wystarczy już własnego ciała, możesz porozmawiać z naszym humanoidalnym robotem Thespianem, i to nawet w kilku językach. (Prawie) nic nie jest w stanie wyprowadzić go z równowagi.

Dla nauczycieli

Interaktywne eksponaty na ekspozycji „Człowiek” dotyczą przede wszystkim biologii. Są tu więc kości, mięśnie, skóra, organy wewnętrzne, krótko mówiąc wszystko to, na czym muszą się znać nie tylko lekarze.

Uczniowie mogą sprawdzić, jak działają organy wewnętrzne, jak wygląda na przykład praca serca i sami w ciągu jednej minuty spróbować przepompować 5 litrów sztucznej krwi. Poznają trudności i zalety operacji laparoskopowej lub zmierzą sobie pojemność płuc. Zbadają modele ludzkiego ciała w naturalnej wielkości oraz poznają budowę kości, mięśni oraz dowiedzą się, czym można zastąpić brakujące lub chore części ludzkiego ciała. Na eksponacie mindball mogą sprawdzić aktywność własnego mózgu.

Dzięki zgromadzonym eksponatom uczniowie zrozumieją, że nasze ciało to doskonała maszyna i dowiedzą się, jak o nie dbać, aby jak najdłużej nam służyło. Jeżeli nauczają Państwo biologii, z pewnością nie można z uczniami pominąć tej wystawy.

Karta roboczie - Człowiek

iQLANDIA - Zmysły

Wystawa „Zmysły” łączy wiedzę dotycząca ludzkiego ciała i jego funkcjonowania z podstawowymi prawami fizyki.

Uczniowie mogą sprawdzić w praktyce, że ciśnienie na 1 powierzchnię jest o wiele większe niż wówczas, gdy jest ono rozłożone na tysiąc ostrych gwoździ. Przekonają się też, że bez powietrza dźwięk się nie rozprzestrzenia. 
Równowaga ma swoje centrum w uchu wewnętrznym, ale można ją zmylić.
Trenażer biegowy umożliwia bezpośrednie porównanie prędkości biegu z szybkością różnych gatunków zwierząt. 
Nowością na wystawie jest pokój Amesa – znana iluzja optyczna, wykorzystująca zdolność naszego mózgu do szybkiego oceniania widzianych rzeczy i na podstawie poprzednich doświadczeń.

iQLANDIA - Kosmo

Komu się tu spodoba

Oderwij się na moment od Ziemi i zanurz się w głębinach wszechświata. Na naszej nowej ekspozycji możesz sprawdzić, jak czuje się kosmonauta, oraz odkrywać uroki naszego Układu Słonecznego, a nawet jeszcze bardziej odległych światów.

Co tu znajdziesz

Zbadaj Czerwoną Planetę na kosmicznym łaziku Mars Rover, obejrzyj sekcję ufoludka lub sprawdź, jak proste lub trudne jest wyjście z lądownika Wostok 28.

Dla nauczycieli

Temat ekspozycji Kosmo – wszechświat – służy do zmotywowania uczniów do nauki przedmiotów przyrodniczych. Na interaktywnych eksponatach uczniowie w naturalny sposób odkryją przykładowo, jak położone są względem siebie Ziemia, Księżyc, Słońce i jak te obiekty na siebie wpływają. Zobaczą, jak wygląda nieustannie zmieniająca się powierzchnia naszej najbliższej gwiazdy – Słońca. Wypróbują, jak przyspieszenie grawitacyjne wpłynie na ich ciężar na różnych obiektach kosmicznych, lub na kosmicznym skateboardzie poszusują pomiędzy planetami, o których w czasie tej jazdy wiele się dowiedzą. Ale ponieważ nauka to także zabawa, uczniowie mogą poznawać powierzchnię Marsa na symulatorze kosmicznego pojazdu, spędzając dzięki temu kilka chwil na planecie oddalonej od Ziemi 80 milionów kilometrów.

 

iQLANDIA-kosmo

iQLANDIA - Strefy relaksacyjne 

Komu się tu spodoba

W rzeczy samej tu musi się spodobać wszystkim – zarówno tym, którzy po całym tym zgłębianiu wiedzy chcą nieco odpocząć, jak i tym, którzy wciąż jeszcze się nie nasycili. Także tutaj, w wygodnych strefach wypoczynkowych, można bowiem nieco pomęczyć swoje szare komórki.

Co tu znajdziesz

Wiele zawiłych łamigłówek i zabawnych quizów, podczas których sprawdzisz, jak bardzo jesteś bystry. Matematyczne eksponaty obrazowo wyjaśnią twierdzenie Pitagorasa lub właściwości różnych krzywych stożkowych. A miłośnicy liczb dowiedzą się, jak statystycy charakteryzują przeciętnego Czecha oraz sprawdzą, ile zapamiętają miejsc po przecinku liczby pi.

Dla nauczycieli

Eksponaty znajdują się nie tylko na wystawach, ale także w strefach relaksacyjnych zlokalizowanych we wnętrzu budynku oraz pod gołym niebem. Za pomocą dźwigni dwuramiennej dzieci same podniosą ważący tonę samochód, poznają życie i dorobek wybitnych czeskich i libereckich naukowców, a także sukcesy ich młodych naśladowców. Za pomocą metod śledczych mogą pomóc w ujęciu zabójcy odnoszącej sukcesy młodej pani naukowiec. Na interaktywnych eksponatach mogą przyswoić wiedzę z matematyki, na przykład twierdzenie Pitagorasa i jego zastosowanie, rozkład Gaussa, zdobędą wyobrażenie na temat jednostek objętości i spróbują stworzyć różne krzywe stożkowe. Dla cierpliwych i wyjątkowo dociekliwych uczniów w strefach relaksacyjnych przygotowano popularne łamigłówki o różnym stopniu trudności, a dla tych lubiących się bawić – różne gry dydaktyczne.

iQLANDIA-expozice-relaxacni-prostory

iQLANDIA - Taras solarny

Komu się tu spodoba

Tu wyszaleją się wszyscy, którzy lubią gry w nieco większej skali. A ponadto można stąd podziwiać widok na górę Jeszted (Ještěd) – symbol miasta Liberec. Dodamy, że z naszego tarasu roztacza się jeden z najcudniejszych widoków na górujące nad Libercem wzniesienie.

Co tu znajdziesz

Statki, kółko i krzyżyk, wszystko z drewna, żadnych komórek ani tabletów. A jako bonus dźwiękowa łamigłówka – więcej się dowiesz na dachu iQLANDII.

iQPARK - Wodny świat i iluzje

Przygotowano dla ciebie koryto wodne pełne ciekawych atrakcji.

  • Zbuduj tamę.
  • Odkryj tajemnicę śluzy.
  • Zakręć turbiną za pomocą pistoletu wodnego.
  • Sprawdź, dlaczego powstaje wir wodny.
  • Przejdź przez labirynt luster.
  • Nie trać równowagi w obracającym się walcu.

iQPARK - Świat wokół nas

Kim chciałbyś/chciałabyś zostać, gdy dorośniesz?

  • Zostań strażakiem, sprzedawcą, barmanem, nauczycielem, muzykiem lub prezenterem telewizyjnym
  • Otul się gigantyczną bańką.
  • Zbuduj cały dom.
  • Wypróbuj magiczne właściwości kinetycznego piasku.
  • Ciesz się światem dorosłych, którego nie poznasz w pokoju dziecięcym.

iQPARK - Mały gabinet lekarski

Gabinet pełen lekarskich przyrządów do przetestowania

  • Połóż się na łóżku do badania.
  • Zmierz sobie ciśnienie.
  • Sprawdź, jak działa rentgen.
  • Skontroluj swój wzrok.
  • Naucz się prawidłowo myć zęby.
  • Poukładaj organy wewnętrze w odpowiednich miejscach modelu ludzkiego ciała.

iQPARK - Zdolności i umiejętności

Poznaj sam siebie, co potrafisz, z czym dasz sobie radę

  • Wypróbuj doskonały system poczty pneumatycznej.
  • Obserwuj, z jakim opóźnieniem rozprzestrzenia się twój głos w rurach głosowych.
  • Przećwicz alfabet Morse’a.
  • Przejdź się po przechylonym pokładzie modelu Titanica.

iQPARK - Już wiem, dlaczego

Poznawaj i odkrywaj sekrety nauki w naturalny sposób.

  • Zbadaj rozkład światła.
  • Przejdź przed kamerą rejestrującą temperaturę ciała.
  • Połóż się na łóżku fakira z setkami gwoździ.
  • Utwórz zachwycające obrazy na wahadle z piaskiem.
  • Spróbuj dostrzec dno niekończącej się studni.